Zdrowa Dieta

Dieta w niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy to niedobór krążących we krwi hormonów tarczycy, powodujących zwolnioną czynność wszystkich ustrojowych mechanizmów. W większości przypadków wywołana jest obniżona produkcją hormonów przez gruczoł tarczowy.

Objawów niedoczynności tarczycy jest wiele. Należą do nich między innymi: osłabienie, senność, zmęczenie, wzrost masy ciała, nadwrażliwość na zimno, zmniejszenie potliwości, zaparcia, sucha skóra, łatwe powstawanie sińców czy niespodziewane obfite miesiączki u kobiet.  bór jodu to jedna z głównych przyczyn niedoczynności tarczycy w krajach rozwijających się. Pierwiastek ten potrzebny jest w naszej diecie do syntezy hormonów tarczycy. Nasze środowisko zawiera  pewną ilość antagonistów jodu, czyli substancji, które konkurują z jodem podczas procesu wchłaniania. To powoduje, że mniej jodu dociera do tarczycy. Do antagonistów jodu zaliczamy fluor, brom, chrom. Niedobór jodu wywołuje gorsze skutki, gdy brakuje nam selenu, witaminy A i żelaza. Nie potrzebujemy dużo jodu, aby utrzymać tarczycę w dobrym stanie. Potrzebujemy bowiem jedną łyżeczkę tego pierwiastka na całe życie. Niestety nasz organizm nie potrafi jodu gromadzić, więc musimy codziennie przyjmować go trochę wraz z pokarmem. Zawartość jodu w pożywieniu zależy od tego, ile było go w glebie, na której dane produkty wyrosły. Najwięcej jodu znajduje się w morzach i oceanach, a zatem najlepszym źródłem tego minerału są ryby i owoce morza. Inne pokarmy zawierające ten pierwiastek to jaja, mięso, produkty mleczne, owoce cytrusowe i orzechy nerkowca. Nadmierne spożycie jodu u osób zdrowych może doprowadzić do zmniejszenia produkcji hormonów tarczycy. U osób z niedoborem jodu jego nagłe zwiększenie może wywołać nadczynność tarczycy. Osoby z niedoczynnością tarczycy powinny wystrzegać się pokarmów zwierających czynniki wolotwórcze. Zaburzają one bowiem produkcję hormonów tarczycy i mogą nawet spowodować powiększenie gruczołu tarczowego. Występują one w następujących pokarmach: warzywa krzyżowe (np.: kapusta, brokuły, kalafior, brukselka), kukurydza, słodkie ziemniaki, fasola limeńska, soja, tapioka, brukiew, proso, orzechy ziemne. Gotowanie bardzo często sprawia, iż substancje wolotwórcze stają się nieaktywne, dlatego osoby z niedoczynnością tarczycy powinny spożywać wymienione powyżej produkty głównie w postaci gotowanej. Istnieją również substancje, które mogą zaburzać wchłanianie lub działanie leków z hormonem tarczycy. Należą do nich m.in.: suplementy żelaza, preparaty z wapniem, związki zobojętniające kwasy, laktoza czy lekarstwa rozrzedzające krew, takie jak warfaryna.

Odpowiednia dieta w niedoczynności tarczycy ma duże znaczenie dlatego też warto udać się do dietetyka, który wskaże jakie produkty są wskazane a jakie przeciwwskazane przy schorzeniach tarczycy.


o autorze

mgr farm., dietetyk Anna Piaścik. Pracuje w poradni dietetycznej Medicago www.dietymedicago.pl

 leki odchudzające bez recepty

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl