Zdrowa Dieta

Dlaczego dieta jest ważna nie tylko dla ciała?

Ciało i umysł stanowią jedność. Nie bez przyczyny już od najmłodszych lat powtarzano nam „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ze względu na obecną modę na zdrowy styl życia, coraz więcej osób przywiązuje wagę do tego co je, w jakich ilościach i o jakich porach. Poza tradycyjnymi zasadami dietetyki istnieją także inne, te bardziej zaawansowane, którymi zajmuje się psychodietetyka. Dlaczego pełni tak ważną rolę wśród nauk o zdrowym odżywianiu? Dobry psycholog i psychodietetyk pomoże w odpowiedzi na dręczące nas pytania.

O czym traktuje psychodietetyka?

Psychodietetyka stara się odpowiadać na pytania dlaczego u konkretnej osoby pojawiają się symptomy związane z nieprawidłowym odżywianiem, czy skąd biorą się u niej zaburzenia odżywiania. Powszechnie znane jest jedynie kilka przyczyn, które powodują problemy z odżywianiem i schorzenia jakie pojawiają się jako ich konsekwencje. Do najabrdziej popularnych możemy zaliczyć bulimię czy anoreksję. Obie choroby prowadzą do skrajnego wycieńczenia organizmu i śmierci. Zmiany jakie wywołują one w organizmie są często nieodwracalne, powodują, że osoby chore na anoreksję czy bulimię nie dożywają 40. roku życia.

Przezwyciężenie wewnętrznej blokady

Psychodietetyka stara się także odkryć blokadę psychiczną, która nie pozwala na prowadzenie zdrowego trybu życia pomimo znajomości jego głównych zasad. To aspekty psychologiczne często stoją na przeszkodzie do uzyskania pięknej i szczupłej sylwetki jaką niejednokrotnie mogliśmy zobaczyć w mediach czy na kinowych ekranach. Zasady psychodietetyki są także pomocne przy wdrażaniu indywidualnego planu żywienia, który ma pomóc jednostce w uzyskaniu lepszych osiągnięć zawodowych, lepszych efektów w nauce, bądź po prostu lepszego samopoczucia. Osoby, które przynajmniej raz w swoim życiu próbowały zrzucić kilka kilogramów wiedzą, że nie jest trudno schudnąć. Trudno jest utrzymać zadowalająca wagę. Bez specjalistycznej wiedzy i odpowiedniego wsparcia merytorycznego jest to możliwe do osiągnięcia lecz o wiele bardziej trudne.

 

o autorze

Anna Krzemińska, studentka psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jednym z jej głównych zainteresowań jest psychodietetyka, psychoterapia, zdrowy tryb życia oraz biologia.

cholesterol hdl

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl